Türkiye’den konut alacak Avrupa’daki Türklere altın tavsiyeler

İskanı ve tapusu hazır, hemen teslim konutlar yatırımcılar için çok avantajlı

Türk inşaat sektörünün dünya standartlarında konut üretebilecek güçte ve deneyimde olduğuna dikkat çeken Çukurova Yapı İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, Türkiye’den konut alacak Avrupa’daki Türklere önemli tavsiyelerde bulundu. Belli bir sermaye yapısına ulaşmış, yeterli kadrolara sahip ve belli oranda iş bitirmiş Türk firmalarının çok başarılı projelere imza attıklarının altını çizen Son; bu firmaların inşa ettiği iskanı alınmış, tapusu hazır, hemen oturulabilecek ya da kiraya verilebilecek konutların yatırımcılar açısından çok avantajlı olacağını vurguladı. Son, hemen teslim konutların yanı sıra projelerini zamanında ve eksiksiz olarak teslim etmiş, arkasında finans kurumları bulunan güvenilir firmaların tercih edilmesinin de mağduriyetlerin önüne geçilmesi ve karlı yatırımlar gerçekleştirilmesi için önemli bir kriter olduğunu belirtti.

Konut yatırımı açısından Türkiye’nin ve özellikle de dünyanın sayılı şehirleri arasında yer alan İstanbul’un çok avantajlı konumda olduğunu vurgulayan Çukurova Yapı İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, Avrupa’daki Türklere Türkiye’den konut alırken dikkat etmeleri gereken hususlar konusunda önemli ipuçları verdi. Yatırımlarından hızlı geri dönüş almak isteyenlere tercihlerini tamamlanmış markalı projelerden yana kullanmalarını tavsiye eden Tamer Son; iskanı alınmış, tapusu hazır, hemen oturulabilecek ya da kiraya verilebilecek konutların, “proje zamanında bitecek mi, kalitesi nasıl olacak, iskanlı tapu alınabilecek mi” gibi endişeleri ortadan kaldırarak büyük avantaj sağlayacağının altını çizdi. Mağduriyet yaşamamak için projelerini zamanında ve eksiksiz olarak teslim etmiş, arkasında finans kurumları bulunan güvenilir firmaların tercih edilmesinin de çok önemli olduğuna dikkat çeken Son; prim potansiyeli yüksek, metroya ulaşımı kolay, AVM’ere yakın, hayatın içinde yer alan merkezi lokasyonlardaki projelerin çok daha karlı olacağını belirtti.

Doğru firma ve proje seçilmeli

Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumunda olan inşaat sektörünün dünya standartlarında konut üretebilecek güçte ve deneyimde olduğunu vurgulayan Tamer Son, “Bu noktada önemli olan güvenli ve karlı bir yatırım için belli bir sermaye yapısına ulaşmış, yeterli kadrolara sahip ve belli oranda iş bitirmiş firmaların tercih edilmesi” dedi.

Türkiye’den konut almanın tam zamanı

Türkiye’de son dönemlerde artan inşaat maliyetlerinin tamamlanmış projelerde konut fiyatlarına henüz yansıtılmadığının altını çizen Son; yakın zamanda hemen teslim daire stokları tükendikten sonra maliyet artışlarının etkisi ve inşaatta üretim miktarının düşmesiyle beraber konut fiyatlarının hızla yükseleceğini hatırlatarak şimdi Türkiye’den konut almanın tam zamanı olduğunu söyledi.